iPhone, iPod touch, and iPad Apps Search Engine
iPhone Apps Users Community
Advanced search | Example: action games
iPhone apps

PriceCalc Price Comparison Calculator

PriceCalc Price Comparison Calculator
  • #: 170845
  • Price: $0.99 In Apple Store
  • Category: Finance
  • Updated: 2010-04-22
  • Current Version: 2.0
  • 2.0
  • Size: 0.20 MB
  • Language: English
  • Seller: BKMcM.com
  • Requirements: Compatible with iPhone, iPod touch, and iPad. Requires iOS 3.1.3 or later
  • © 2010 BKMcM.com
  •  Add to Favorite apps

 

Description

Find the best deal! Compare unit prices of different size items. See prices in your favorite currency.

Quick! Which is the best price? Would you buy 1 pint for $1.49 or 750 ml for $2.79? PriceCalc Clearly shows the best deal. Supports English and metric! Compare prices given in different units - just touch the units and select from volume (fluid oz, pint, quart, gallon, ml, liter), weight (oz, lb, gram, kg), length (inch, feet, yard, mile, mm, cm, meter, km) or simple units (each or dozen).

Wouldn’t you like to get the best deal for anything you buy, regardless of which country you’re in? Well, now you can with the PriceCalc. Convert prices from anywhere in the world to the ones you’re familiar with. Know if you’re getting a deal or being dinged when making a purchase.

You’re from the U.S. but visiting a country half way around the world. Stopping into a little shop on a side street, you spot an item that someone back home would just love to have. You know how much it’s worth in your own country but unfamiliar with the exchange rates, you’re not sure if it makes sense to pick it up here and carry it home.

Checking the price, you struggle to figure out how much it is in your own currency but you’re really not certain.

PriceCalc for your iPhone, iPod touch or iPad can help you get the best deals, anywhere in the world:

* Compare unit prices

* Can convert imperial or metric units

* Converts local prices to familiar or favorite currencies

PriceCalc is the only unit price calculator that includes currency conversion. The exchange rates are updated daily to keep your information current.

PriceCalc doesn’t need an internet connection to work for you. Since it remembers recent updates you can take it anywhere, worry free.

Enjoy these useful PriceCalc features:

* Select conversion units by quantity, volume, weight or length

* Easy value entry

* PriceCalc will show you in green which of two items is the better deal

* Choose an alternate currency for price comparison

* Currency conversion rates are updated daily

* PriceCalc remembers the most recent conversions used when operated offline

* Works great with your iPhone or iPod Touch because no network connection is required for PriceCalc to calculate your price comparisons

* Settings and most recent calculation is saved, so you can revisit it again fast

* No ads, just a nice clean, easy-to-use interface

Of course, you don’t have to be going abroad to take advantage of this powerful shopping tool. Use it to compare touted deals online or in stores. If the measurements of two products are different, PriceCalc will take care of figuring out which item has the best unit price and let you know which one you should buy.

Download PriceCalc now and start saving money the easy way.

iPhone Screenshots

PriceCalc Price Comparison Calculator iPhone Screenshot 1

Video Reviews

No video review.

Customer reviews

Write a Review

Be the first to review this app. Write a Review

Forum

Ask a question

Be the first question this app.

Users Community

+ Connect to community


The information may be outdated (2011-04-21 18:22:33). For actual information go to iTunes


Mobile Version
iApps4you.com - is iPhone, iPod touch, and iPad apps search engine and not been authorized, sponsored or approved by Apple Inc.
Copyright © 2017 iApps4you.com.
31 ms.